AKTUALITY

26.09.2022

Jak již prozrazuje název, cílem projektu je pomoci 200 občanům z Ukrajiny, prchajících před ruskou invazí, skrze poskytování poradenství, jenž je zaměřené na řešení sociálních a právních problémů, tedy na řešení záležitostí běžného života, problémů spjatých s touto nepříznivou životní situací či s dluhy a orientování se v legislativě. Součástí projektu jsou i doprovody na úřady a jiné instituce,  při kterých poradci pomohou s vyplněním potřebných formulářů či odpoví na případné otázky a zareagují na požadavky úředníků. Jedná se především o doprovody na Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, na pobočky zdravotních pojišťoven, úřady práce, na městské úřady, finanční úřady, exekutorské úřady, do škol atd. Během poradenství a doprovodů lze využívat i tlumočení. 

16.08.2022

Válka na Ukrajině je jedním z nejskloňovanějších témat současné doby, což si vyžaduje akutní pomoc postiženému obyvatelstvu prchajícího ze své země. Tyto osoby čelí dlouhodobému stresu, napětí, psychickému a fyzickému vyčerpání, které je o to více prohloubeno nejistotou a příchodem do nové země. Dalším úskalím je pro většinu uprchlíků i jazyková bariéra.

15.12.2021

S odchodem do důchodu se stává obtížnějším udržet vyrovnaný rodinný či osobní rozpočet. Někteří senioři pobírají důchod a zároveň stále ještě (alespoň na částečný úvazek či brigádně) pracují, většina se však může již spolehnout právě jen na důchod a případné dávky ze státní sociální podpory.

06.09.2021

Hlavním cílem projektu je rozvinout aktivity určené pro prevenci osamělosti seniorů, nabídnout seniorům vzdělávací aktivity v oblasti zvyšování finanční a sociální gramotnosti související s řešením jejich náročných životních situací, poradenství a advokátní činnost zaměřenou na hájení práv seniorů v oblastech souvisejících v komunikaci s úřady, věřiteli a rodinou.

10.11.2021

Motivace je psychologický fenomén, který nachází uplatnění v mnoha oblastech lidské činnosti a determinuje osobní i pracovní život každého z nás. Následující zamyšlení je věnováno problematice motivace sociálních pracovníků, rozdílům v motivaci studentů sociální práce a zkušených sociálních pracovníků, kteří již dávno odložili „růžové brýle“. Cílem je popsat motivaci sociálních pracovníků ve vztahu ke zvýšení pravděpodobnosti jejich setrvání v profesi sociální práce. Tato souvislost je velmi důležitá s ohledem na nežádoucí důsledky, totiž vysokou fluktuaci sociálních pracovníků, která se odráží na kvalitě poskytovaných služeb a v konečném důsledku tak ovlivňuje samotné klienty.

25.10.2021

Seminář zahájil v 10 hodin ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení MPSV Mgr. David Pospíšil. S krátkou zdravicí se připojil také zástupce spolupracující organizace - předseda Asociace sociálního poradenství (a člen výboru AOP) Hynek Kalvoda.

15.10.2021

Pravděpodobně málokterá oblast sociální práce je z hlediska zájmu médií a společnosti tolik závislá na klimatických podmínkách a roční době, jako téma bezdomovství. Ukázalo se to například v poslední zimní sezóně, kdy značný mediální zájem vyvolal testovací provoz tzv. inteligentního záchranného modulu. Tedy jakéhosi nouzového nocoviště vybudovaného z nepotřebného nákladního kontejneru.

27.09.2021

Sociální práce je mnohdy neviditelný a obtížně měřitelný obor s širokým spektrem činností a oblastí působnosti.  Pro kvalitní výkon praxe se potřebují sociální pracovníci orientovat v nejnovějších trendech v jednotlivých oblastech sociální práce, setkávat se a vyměňovat si zkušenosti. Takovou příležitostí je seminář organizovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí ve spolupráci s Asociací občanských poraden.