07.10.2024

Pokud už má náš dluh po splatnosti, věřitel nás neúspěšně upomínal a vyhrožoval soudem, může dojít i k soudnímu řízení. Soud potom o našem dluhu rozhodne v tzv. nalézacím řízení rozsudkem. V něm nám také stanoví lhůtu, ve které máme dluh věřiteli zaplatit. A když ani to neuděláme, má najednou věřitel v rukách exekuční titul. Existují ale i další exekuční tituly jako například rozhodčí nález, notářský zápis se svolením k vykonatelnosti, platební rozkaz a jiné.

S exekučním titulem už se může věřitel obrátit na soud s návrhem na zahájení výkonu rozhodnutí u soudu nebo na soudního exekutora s návrhem na zahájení exekuce. Tento způsob volí věřitelé častěji, protože je při vymáhání dluhů zpravidla efektivnější.

Vymáhat náš dluh může i správní orgán, který provádí správní nebo daňovou exekuci.

A potom už je náš majetek v přímém ohrožení, že bude zabaven.

Soudní exekutor

Výběr soudního exekutora je na věřiteli a exekuce je zahájena v okamžiku, kdy exekutor obdrží návrh na zahájení exekuce. Exekutor poté požádá soud o pověření vedením exekuce. Jakmile soud exekutora provedením exekuce pověří, začne si exekutor dělat přehled o našem majetku a vydávat exekuční příkazy. O nařízení exekuce na náš majetek nás potom vyrozumí do 15 dnů od pověření a také nás vyzve, abychom svůj dluh uhradili dobrovolně do 30 dnů. Využitím této možnosti můžeme snížit náklady exekuce a tím svoji nepříznivou situaci alespoň částečně zlepšit.

Věřitel se v exekuci označuje jako oprávněný a dlužník jako povinný.

Další průběh exekuce

Dluhy, které nechceme nebo nemůžeme dobrovolně uhradit, začne exekutor vymáhat nejrůznějšími prostředky. Zpravidla si zvolí způsob, který povede k vyřešení situace nejrychleji a nejsnadněji. Postupuje tak od nejjednodušších metod, kdy postihne náš bankovní účet, mzdu nebo naše další peněžité pohledávky. Pokud se mu takto nedaří dosáhnout cíle, může exekuce probíhat dalšími způsoby a skončit až prodejem nemovitosti, ve které se svou rodinou bydlíme.

Jestliže se chceme vyhnout nepříjemnostem, je pro nás výhodnější s exekutorem spolupracovat a snažit se najít řešení. Také bychom se ale měli bránit vždy, když nám postup exekutora nepřipadá v pořádku.

Tím můžeme začít už v okamžiku, kdy s exekucí nesouhlasíme, a do 15 dnů od doručení usnesení exekutora podat odvolání proti usnesení o zahájení exekuce. Po dobu trvání exekuce můžeme podávat návrhy na její částečné nebo úplné zastavení, a to také vždy do 15 dnů od zjištění skutečnosti, která nám dává právo návrh na zastavení exekuce podat.

Návrh musíme doručit exekutorovi pověřenému vedením exekuce. Pokud exekutor náš návrh zamítne, postoupí jej k rozhodnutí příslušnému exekučnímu soudu.

Exekuce nás může zastihnout v době, kdy by měla na naši situaci obzvláště nepříznivý vliv. V takovém případě máme možnost požádat písemně exekutora s uvedením důvodů o její odklad.

Skončení exekuce

Exekuce může skončit několika způsoby. K jejímu ukončení dojde, pokud zaplatíme celý náš dluh i s náklady exekučního řízení. Může být také zastavena rozhodnutím soudu, a to např. z důvodu, že byly postiženy věci z exekuce vyloučené nebo pro nemajetnost dlužníka.

Exekuce není legrace a pokud si nejsme jisti svými právy a povinnosti, je dobré si všechny informace, které se k ní váží, zjistit a případně se i zajít poradit do některé z dluhových poraden. Jen tak se dokážeme v exekuci co nejlépe bránit, požadovat správně její zastavení, vyjmutí věcí ze soupisu majetku nebo si například zřídit chráněný účet u banky. Dozvíme se, kolik v daném roce činí nezabavitelná částka a jakou finanční hotovost nám musí exekutor ponechat, pokud nám zabavuje majetek.

Svůj majetek ochráníme nejlépe tak, že známe svá práva a víme, jak je uplatnit. A hlavně když se v budoucnu vyhneme dluhům.

 

                      

Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“