24.10.2024

Nesplacené dluhy mají ve zvyku narůstat a někdy již nejsme schopni plnit naše závazky vůči věřitelům do té míry, že se dostaneme do úpadku.

V takové chvíli pro nás může být řešením vstup do oddlužení, díky kterému dostaneme možnost se našich dluhů do budoucna zbavit a vyřešit tak svízelnou situaci. Pokud splníme podmínky stanovené insolvenčním zákonem, nejsme jako senioři oproti ostatním dlužníkům nijak znevýhodněni.

Od 1. 10.2024 vstoupila v účinnost novela insolvenčního zákona, která i do procesu oddlužení přinesla několik zásadních změn.

Základní podmínkou pro vstup do oddlužení je, že se nacházíme v úpadku. To znamená, že máme dva a více věřitelů a nacházíme se v platební neschopnosti. Platební neschopnost nastává, pokud nejsme schopni splácet své závazky, které jsou více než 30 dnů po splatnosti.

Jako všichni ostatní ale musíme mít pro účely oddlužení dostatečný příjem.

Pokud se k tomuto kroku rozhodneme, musíme se obrátit na někoho, kdo je oprávněn za nás sepsat a podat insolvenční návrh a návrh na povolení oddlužení. Takovou osobou je advokát, notář, insolvenční správce a osoba, která pro tuto činnost získala akreditaci od Ministerstva spravedlnosti. Pokud proti nám nebo našemu manželovi nevede exekuci, může tak učinit i soudní exekutor. Sepsání návrhu je zpoplatněno.

Manželé mohou podat návrh na oddlužení společně.

Návrhem se bude poté zabývat insolvenční soud, který posoudí, zda splňujeme podmínky potřebné pro vstup do oddlužení. Těmi jsou především poctivý záměr, odpovědný přístup k plnění povinností v průběhu insolvenčního řízení, naše schopnost splácet odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce a minimálně stejnou částku věřitelům. Musíme také zaplatit odměnu sepisovatele. Na rozdíl od ostatních dlužníků ale jako důchodci nemusíme vykonávat přiměřenou výdělečnou činnost nebo usilovat o získání příjmu.

Pokud nám insolvenční soud vstup do oddlužení svým rozhodnutím povolí, budeme muset každý měsíc hradit alespoň minimální splátku. Po celou dobu oddlužení musíme řádně plnit své povinnosti.

Hranice uspokojení pohledávek věřitelů bude soudem posouzena individuálně vzhledem k naší konkrétní situaci a nově nebude stanovena na 30 %.

Oddlužení probíhá po dobu 3 let. Pokud jsme již v minulosti procesem oddlužení prošli, můžeme do něho vstoupit opakovaně nejdříve po 12 letech.

Může se stát, že se v průběhu oddlužení naše příjmy sníží. V takovém případě můžeme požádat insolvenční soud o přerušení oddlužení i opakovaně, a to až v celkové délce 1 roku.

Jestliže naše povinnosti v průběhu oddlužení řádně neplníme, může soud prodloužit dobu splácení až o 18 měsíců nebo se vystavujeme riziku, že bude soudem zrušeno.

V průběhu celého procesu oddlužení budeme pod dohledem insolvenčního soudu a budeme spolupracovat s insolvenčním správcem, který plní celou řadu úkolů a má na starosti mimo jiné správu našeho majetku a uspokojení věřitelů.

Pokud se nám ale podaří celým procesem oddlužení řádně projít, vydá soud rozhodnutí o splnění oddlužení a my můžeme pokračovat v životě bez dluhů.

Pro vstup do oddlužení i v jeho průběhu je třeba splňovat řadu podmínek a plnit své povinnost. Pokud si nevíme rady, je nejlepší obrátit se na odborníky, kteří problematice dluhů rozumí.

Informace k insolvenci a oddlužení nalezneme například na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti:

https://insolvence.justice.cz/jak-ven-z-dluhove-pasti/oddluzeni/

S žádostí o radu se můžeme obrátit i na občanské poradnyhttps://obcanskeporadny.cz/cs/poradny  

 

 

 

Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“