24.10.2024

Příspěvek na zvláštní pomůcku

S přibývajícím věkem nás obvykle začíná více trápit náš zdravotní stav. Usnadnit život nám mohou nejrůznější pomůcky, ale jejich pořízení nemusí být levná záležitost. Za tímto účelem poskytuje stát osobám se zdravotním postižením příspěvek na zvláštní pomůcku.

Příspěvek je určen osobám, jejichž nepříznivý zdravotní stav splňuje podmínky stanovené zákonem. Jedná se zejména o těžké vady nosného nebo pohybového ústrojí, těžká zraková postižení, těžká sluchová postižení a zdravotní postižení interní povahy způsobující těžká omezení pohyblivosti.

U některých duševních poruch nebo závislostí na návykových látkách je naopak poskytnutí příspěvku vyloučeno.

Podle naší konkrétní situace můžeme mít nárok na příspěvek na:

  • zvláštní pomůcku,
  • příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla,
  • příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení svislé zdvihací plošiny, šikmé zvedací plošiny, schodišťové sedačky nebo stropního zvedacího systému nebo
  • příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení vodícího psa.

Podmínky pro přiznání příspěvku se v každém z výše uvedených případů liší. Podrobné informace nalezneme například na internetových stránkách Úřadu práce ČR: https://www.uradprace.cz/prispevek-na-zvlastni-pomucku 

Příspěvek se přiznává na základě žádosti, která se podává na stanoveném formuláři. Můžeme ji osobně odevzdat nebo zaslat poštou pobočce Úřadu práce ČR, která je příslušná podle místa trvalého pobytu žadatele. Elektronické podání je možné učinit prostřednictvím datové schránky nebo musí být žádost opatřena elektronickým podpisem.

K žádosti je třeba přiložit průkaz totožnosti každé posuzované osoby a případně rodný list dítěte do 15 let.

Formulář a další náležitosti žádosti jsou uvedeny na internetových stránkách: https://pruvodce.gov.cz/invalidni-duchod/prispevek-na-zvlastni-pomucku-duchod

 

Příspěvek na mobilitu

Jestliže trpíme zdravotním postižením a potřebujeme se v měsíci opakovaně někam dopravovat nebo být dopravováni, může nám být poskytnut příspěvek na mobilitu, jehož smyslem je vyrovnání nákladů na tuto dopravu. Druh zdravotního postižení není rozhodující.

Nárok na příspěvek může vzniknout osobám starším jednoho roku, které mají současně nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením označeným symboly „ZTP“ nebo „ZTP/P“ přiznaný podle právních předpisů účinných od 1. 1. 2014.

Příspěvek se poskytuje ve výši 900 Kč a u osob, které využívají zdravotnický prostředek pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo zdravotnický prostředek pro domácí plicní umělou ventilaci činí výše příspěvku na mobilitu 2 900 Kč za kalendářní měsíc.

O příspěvek je třeba požádat písemně na předepsaném tiskopisu a žádost podat osobně nebo písemně poštou. Elektronické podaní je možné prostřednictvím datové schránky nebo formou elektronické žádosti opatřené elektronickým podpisem na příslušné pobočce Úřadu práce.

Formulář a další podrobnosti k podání žádosti jsou uvedeny na těchto internetových stránkách:  https://pruvodce.gov.cz/invalidni-duchod/prispevek-na-mobilitu

S žádostí o radu se také můžeme obrátit na některou z občanských poradenhttps://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny

Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“