02.11.2024

Důchodový věk nás každého zastihne v jiné rodinné či pracovní situaci, a stejně tak se velmi liší i zdravotní stav seniorů. Někdo se již nemůže dočkat, až naposledy zavře dveře od svého pracoviště, pro jiného je to nepředstavitelná záležitost.

Pokud se nám ale tzv. „do důchodu“ nechce, nic nám nebrání, abychom pokračovali ve svém stávajícím zaměstnání jako dosud. Zaměstnavatel proti nám náš věk nemůže použít a výpověď nám hrozí pouze za stejných podmínek, jako ostatním zaměstnancům.

 My jsme za svůj život nasbírali řadu pracovních i životních zkušeností, a také býváme více časově flexibilní. To jsou výhody, které rozumný zaměstnavatel jistě ocení. Pokud současně přispíváme do systému důchodového pojištění, může odpracovaná doba hrát v náš prospěch a pozitivně ovlivnit výši důchodu. Starobní důchodci ale nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Jaké možnosti tedy máme?

Můžeme zůstat v pracovním poměru ve svém současném zaměstnání nebo si najít práci u nového zaměstnavatele. Pracovat můžeme na plný i zkrácený pracovní úvazek. Pokud pobíráme starobní důchod:

  • nemá to žádný vliv na výši našeho výdělku,
  • počet dnů dovolené nám také zůstane zachován,
  • nemocenskou můžeme pobírat jenom po dobu 70 dnů a to jenom, pokud pracovní poměr stále trvá,
  •  po 360 odpracovaných dnech si můžeme cestou OSSZ podat žádost o zvýšení našeho důchodu,
  • jestliže pracujeme pouze u jednoho zaměstnavatele, který za nás provádí roční zúčtování daně, nemusíme podávat ani daňové přiznání, pokud nemáme další příjmy.

K důchodu si můžeme přivydělávat i prací na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohody o provedení práce (DPP).

Na zvýšení důchodu vzniká nárok i u práce na dohodu o pracovní činnosti, pokud z této činnosti odvádíme sociální pojištění. Povinnost platit zdravotní a sociální pojištění vzniká u DPČ při výdělku nad částku 4000 Kč za měsíc. Je přitom možné odpracovat pouze 20 hodin týdně.

U dohody o provedení práce nemusíme platit zdravotní a sociální pojištění, pokud výdělek nepřesáhne 25 % průměrné mzdy u jednoho zaměstnavatele nebo 40 % u více zaměstnavatelů. Počet možných odpracovaných hodin je stanoven na 300 za rok u všech zaměstnavatelů dohromady. Práce na dohodu o provedení práce ovlivní výši důchodu pouze pokud byly placeny odvody na sociální pojištění.

V důchodu můžeme samozřejmě i podnikat jako OSVČ. Starobní důchodci podnikají jako OSVČ na vedlejší činnost. To znamená, že v prvním roce podnikání nemusíme platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.  Pojištění doplatíme zpětně až podle svých skutečně dosažených příjmů. Od druhého roku podnikání je již třeba platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění, a to v závislosti na našich reálných příjmech z minulého roku.

Zálohy na sociální zabezpečení se odvíjení od zisku. Pokud je náš zisk nižší než rozhodná částka, nemáme povinnost platit sociální pojištění. Pro rok 2024 je rozhodná částka stanovena na 105 520 Kč a pro rok 2025 je stanovena na 111 736 Kč.

Ti, pro které zaměstnavatel neprovádí roční zúčtování daně, musí podat daňové přiznání. Zejména pokud máme příjmy ze závislé práce pro více zaměstnavatelů, jako OSVČ, z pronájmu nebo z investic a kapitálového majetku.

Pokud nám pracovní možnosti a zdravotní stav dovolí, máme poměrně široké možnosti, jak si ve starobním důchodu vylepšit svou finanční situaci.

 

 

Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“