02.12.2024

Zřeknutí se dědického práva

Dědic má možnost se svého dědického práva zřeknout ve smlouvě uzavřené se zůstavitelem. Smlouva o zřeknutí se dědického práva musí mít písemnou formu a je pro ni vyžadována forma veřejné listiny.

Dědic se může zřeknout celého dědictví nebo i jen práva na povinný díl.

Zřeknutí se dědického práva pak působí i proti potomkům dědice, pokud si strany této smlouvy nedohodnou jinak. Zřeknutí se dědického práva může být bezplatné, je ale možné se práva vzdát za odbytné, úplatu nebo jiné protiplnění. Může být obecné nebo ve prospěch nějaké jiné osoby. Pokud tedy zůstavitel za svého života např. zvýhodní některého ze svých dědiců darem, může s ním uzavřít dohodu o zřeknutí se dědického práva ve prospěch dalších svých dědiců.

Vzdání se dědického práva

Zákon umožnuje dědici, aby se svého dědického práva výslovně vzdal ve prospěch jiného dědice. K tomu ale musí před soudem učinit prohlášení. Pokud se jedná o nepominutelného dědice, vzdává se tímto krokem také práva na povinný díl pro své potomky. Dědického práva se ale nemůže vzdát dědic, u kterého si zjistil nedostatek dědické způsobilosti nebo který se již dříve dědického práva vzdal.

Vzdát se dědického práva lze jenom ve prospěch jiného dědice. Na rozdíl od zřeknutí se dědického práva je tak možno učinit až po smrti zůstavitele, v rámci probíhajícího dědického řízení.

Vzdáním se dědického práva se ale dědic nezbaví povinnosti splnit příkaz, nařízení odkazu nebo jiné opatření, které může a má podle zůstavitelovi vůle splnit jen osobně.

Dědic, v jehož prospěch se původní dědic vzdal dědického práva, musí s nabytím dědictví vyslovit souhlas.

 

Odmítnutí dědictví
Po smrti zůstavitele má dědic možnost odmítnout dědictví. Nezáleží na tom, zda dědí ze zákona nebo ze závěti. Důvody odmítnutí dědictví není třeba uvádět. Pro odmítnutí dědictví jsou stanoveny lhůty, po jejichž promeškání už dědictví odmítnout nelze.

Dědictví je tak možno odmítnout pouze výslovným prohlášením učiněným soudu do jednoho měsíce poté, co dědic obdrží poučení o dědickém právu od notáře. V tomto poučení je dědic informován o dědickém právu, o možnosti dědictví odmítnout a o důsledcích tohoto odmítnutí. Lhůta se prodlužuje na tři měsíce, pokud jsou pro to závažné důvody.

Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze vzít zpět ani odvolat. Jestliže dědic odmítne dědictví s podmínkou, s výhradou nebo jenom z části, je odmítnutí dědictví neplatné.

Prohlášení o odmítnutí ale dědic nemůže učinit v případě, že po smrti zůstavitele s jeho majetkem nějakým způsobem nakládal tak, jako by šlo o jeho vlastní majetek.

 

 

Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „ Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“