02.12.2024
S bydlením jsou spojeny nemalé náklady. Pokud máme nízké příjmy a splníme určité podmínky, máme nárok na poskytnutí pomoci ze strany státu.
Dávkou státní sociální podpory, o kterou si můžeme požádat, je příspěvek na bydlení. Podmínkou pro přiznání nároku na tuto dávku je, že spadáme do kategorie osob, kterým zákon toto právo přiznává a pokud dosáhneme požadovaného poměru mezi našimi příjmy a náklady na bydlení.
Kdo si tedy může o příspěvek na bydlení požádat?
- vlastník bytu,
- vlastník nemovitosti, ve které je byt, který vlastník užívá,
- vlastník, který užívá k trvalému bydlení stavbu pro individuální nebo rodinnou rekreaci,
- nájemce bytu,
- podnájemce celého bytu, který byt užívá se souhlasem vlastníka bytu,
- osoba užívající byt na základě služebnosti užívání celého bytu.
Abychom příspěvek na bydlení získali, musíme podat žádost na příslušném pracovišti Úřadu práce. Tím je kontaktní pracoviště v místě, kde bydlíme. Žádost můžeme také podat elektronicky prostřednictvím klientské zóny Ministerstva práce a sociálních věcí Jenda.
Budeme také muset doložit skutečnosti, o které náš nárok na příspěvek opíráme. Úřad posoudí naši příjmovou situaci a výdaje na bydlení a stanoví výši příspěvku.
Pokud bydlíme s dalšími osobami, které spadají do okruhu tzv. společně posuzovaných osob, budou se brát v potaz i jejich příjmy. Platí přitom, že příspěvek na bydlení může pobírat vždy jenom jedna osoba, a tak se případně musíme domluvit na tom, kdo bude příjemcem této dávky.
Příjmy domácnosti se posuzují za rozhodné období, kterým je kalendářní čtvrtletí.
Nárok na příspěvek na bydlení nám vznikne v případě, že 30 % z rozhodného příjmu naší rodiny není vyšší než částka tzv. normativních nákladů na bydlení stanovených právním předpisem a současně náklady na bydlení naší rodiny přesahují 30 % našich rozhodných příjmů.
Výši příspěvku na bydlení si můžeme orientačně spočítat kalkulačce, kterou má na svých stránkách Ministerstvo práce a sociálních věcí: https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni
Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „ Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“