14.05.2021
Obvyklými „triky“ jsou nabídky po telefonu, podomní prodej, smlouva s novým dodavatelem energií nebo pozvánka na předváděcí akce. Existuje sice obrana proti nevýhodným nákupům v podobě odstoupení od smlouvy, ovšem lepší je umět takovou nabídku rovnou odmítnout. V praxi totiž pro vznik nevýhodné smlouvy obvykle stačí, abyste po telefonu souhlasili se zasláním dárku (např. holítek s náhradními břity, ponožek, mincí aj.) a rázem se tak stáváte předplatitelem. Cílem obchodníků totiž není zákazníky obdarovat, ale udělat z nich stálé odběratele svého zboží. Vylákají z nich tímto způsobem souhlas, který si nahrávají.
Kromě telefonických kontaktů se tito „šmejdi“ neváhají vypravit za svými obětmi i domů. Představí se například jako zástupce stávajícího dodavatele energií, či jako kontrolor, který se jde podívat na vyúčtování za elektřinu. Jakmile jim vyúčtování předložíte, spočítají Vám úsporu, které dosáhnete, když s nimi uzavřete novou smlouvu. Ta však často nebývá vůbec výhodná, i když se tak na první pohled jeví. Využívají také triku s LED žárovkami „zdarma“, které jsou však spjaty s dodávkami energií. Pokud pak smlouvu předčasně ukončíte, musíte žárovky zaplatit za výrazně vyšší cenu, než za kolik se běžně prodávají.
Hlavní rada od odborníků na tuto problematiku je zejména naučit se tyto nezvané návštěvy razantně odmítat. Nepodepisujte s podomním prodejcem mezi dveřmi nejen smlouvu samotnou, ale ani žádný papír, který Vám cizí člověk předloží. I kdyby přísahal, že se jedná pouze o potvrzení, že Vás navštívil. Zrádná je i nezávazná pozvánka do energetické aukce, ze které se vyklube smlouva s nevýhodnými podmínkami.
Další nebezpečný trik je reverzní neboli seniorská hypotéka. Ta má postaršímu majiteli nemovitosti zajistit jednorázovou nebo pravidelnou rentu, pokud zastaví svůj dům či byt. Spolu se smlouvou o výplatě renty je uzavřena zástavní smlouva k nemovitosti. Senior tedy zůstává jejím vlastníkem a je povinen hradit všechny náklady spojené s jejím provozem a udržovat ji tak, aby se nesnižovala její hodnota. Ve skutečnosti se tedy jedná o spotřebitelský úvěr. Senior sice úvěr průběžně nesplácí, ale naskakují mu sjednané úroky. Společnost inkasuje peníze až následně ze zajištěné nemovitosti poté, co daný člověk zemře nebo poruší smlouvu.
Tipy, co si ohlídat při uzavírání různých smluv, uvádíme níže v dalších kapitolách.