31.01.2023
V posledních dvou až třech letech se jednou ze zásadních otázek v rámci rodinného rozpočtu stala otázka cen energií. Neboť se momentálně nacházíme v době, kdy bude velmi pravděpodobně končit státem daná maximální cena elektřiny a plynu (vládní strop), je potřeba si dobře zkontrolovat svoje nastavení smluv s dodavateli elektřiny a plynu, abychom pak nebyli překvapeni. Navíc tím, že dnes je již cena elektřiny a plynu na burze nižší než stanovené vládní stropy, předhánějí se jednotliví dodavatelé v nových nabídkách. Na co si dát ale pozor:
- Mám smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou?
- Mám garantovanou (tedy zafixovanou cenu) elektřiny a případně na jaké dlouhé období a za jakou cenu?
- Kdo je mým dodavatelem? Je to prověřená, stabilní a důvěryhodná společnost?
- Vím, jaký mám tarif? Je pro mě vhodný? Odpovídá mé spotřebě elektřiny/plynu a charakteru používaných zařízení (typ spotřebičů, topení, atd)?
Ve chvíli, kdy si odpovím na tyto otázky a ukáže se, že třeba některé z uvedených parametrů nejsou ideální), je možné si porovnat nabídky různých společností a případně změnit dodavatele a získat pro sebe výhodnější smlouvu.
Obecná doporučení v rámci dodávek energií jsou taková, že je dobré mít cenu dodávek a elektřiny zafixovanou (garantovanou), a to minimálně na dobu 2 až 3 let. Zafixovaná cena by dnes již určitě měla být výrazněji pod cenou dle vládního stropu. Pokud tomu tak ve smlouvě, kterou mám aktuálně uzavřenou není, je zapotřebí s tím případně něco udělat, protože po skončení vládního stropu bych byl vystaven skokovému nárůstu nákladů za energie. V případě, že má odběratel smlouvu na dobu neurčitou, je potřeba být připraven na možné skokové pohyby ceny elektřiny nebo plynu v závislosti na pohybu jejich ceny na burze.
V současné době vláda stanovila cenu energií pro maloodběratele u silové elektřiny na šest korun včetně DPH za kWh, a u plynu na tři koruny za kWh včetně DPH.
Dále je rovněž vhodné vědět, jaký tarif doma používám, neboť cena jednotlivých tarifů se může poměrně lišit. Jejich vhodnost pro spotřebitele je dána hlavně tím, jak moc velkou celkovou spotřebu mám, zdali topím elektřinou nebo plynem, zdali mohu využívat „noční proud“ a dalšími faktory. Ohledně s výběrem vhodného typu tarifu vám pomohou v rámci konzultací pracovníci dodavatele.
Jak se v nedávné historii ukázalo, hraje důležitou roli samotná osoba dodavatele, kdy v důsledku pádu dodavatele Bohemia Energy (a několika dalších) byla nucena spousta klientů využít dodavatele poslední instance za výrazně vyšší ceny než na které byli zvyklí. V tomto ohledu lze doporučit, že neuděláte chybu, pokud se spolehnete na zavedené velké dodavatele jako jsou Innogy, ČEZ, PRE, E.ON.
V případě, že zjistíme, že by bylo dobré změnit stávající smlouvu nebo případně její nastavení, určitě se toho nebojte. Vždy můžete nejprve vyjednávat se svým stávajícím dodavatele a pokud nedosáhnete lepších podmínek, je dnes poměrně jednoduché dodavatelé změnit. Většina velkých seriózních dodavatelů má na svých internetových stránkách formuláře pro změnu dodavatele (tedy pro umožnění vašeho přechodu k nim), případně můžete zavolat do jejich telefonického centra či navštívit kontaktní zákaznické centrum, kde Vám rádi pomohou.
Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“