Odběr novinek

Tisková zpráva: „KSS realizuje projekt podpořený Ministerstvem vnitra, který si klade za cíl pomoci občanům z Ukrajiny prchajících před ruskou invazí"

Válka na Ukrajině je jedním z nejskloňovanějších témat současné doby, což si vyžaduje akutní pomoc postiženému obyvatelstvu prchajícího ze své země. Tyto osoby čelí dlouhodobému stresu, napětí, psychickému a fyzickému vyčerpání, které je o to více prohloubeno nejistotou a příchodem do nové země. Dalším úskalím je pro většinu uprchlíků i jazyková bariéra.

Z tohoto důvodu je projekt "Poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny zaměřené na řešení jejich sociálních a pracovních problémů a adaptaci na život v ČR" , jak již napovídá jeho název, cílen na poskytování poradenství v právní a sociální oblasti, jenž dokáže uprchlíkům pomoci v řešení záležitostí běžného života a v jejich nepříznivé životní situaci. Nedílnou součástí poradenství jsou i doprovody těchto klientů na úřady a jiné instituce, při kterých poradci pomohou s vyplněním potřebných formulářů, odpoví na případné otázky a zareagují na požadavky úředníků. Samozřejmost je i zajištění tlumočení a písemných překladů do ukrajinštiny.

Vedoucí projektu Mgr. Hynek Kalvoda uvádí: „uvědomujeme si, že lidé, kteří přicházejí z válkou postižené Ukrajiny potřebují komplexní pomoc, kterou se jim v rámci projektu snažíme poskytnout. Nejčastěji ukrajinským uprchlíkům pomáháme obecně se orientovat v životě v České republice, tedy s nalezením práce, žádostmi o dávky/sociální služby či s pobytovými záležitostmi. Jejich neznalost se týká i náležitostí smluv o nájmu/podnájmu, neví si rady jak a kde si sehnat lékaře, jak a kde si mají pro své děti zajistit školku, kde žádat o humanitární pomoc či potřebují součinnost při zřizování bankovního účtu. V poslední době se také objevují zakázky na téma, jak postupovat po skončení doby 150/180 dnů hrazeného zdravotního pojištění nebo jaký bude pravděpodobný postup po skončení krizového režimu a dočasné ochrany (03/2023), pokud zde budou chtít zůstat s ohledem na nemožnost se vrátit zpět na Ukrajinu.“

Všechny aktivity projektu jsou poskytovány bezplatně a nezávisle. Poradenství je poskytováno vždy s individuálním přístupem ke klientovi jak osobně, tak i telefonicky či emailem. „Pokud klient požaduje, poradce s ním navštíví daný úřad a se všemi náležitosti mu pomůže. Věříme, že tento projekt usnadní uprchlíkům začátek v cizí zemi, zlepší jejich integraci a poskytne alespoň jistou míru psychické úlevy,“  svoji odpověď Kalvoda.

Realizace projektu probíhá v 10 krajích ČR (Hlavní město Praha, Středočeský, Jihomoravský, Plzeňský, Moravskoslezský, Ústecký, Jihočeský, Královehradecký, Pardubický a Liberecký kraj). Pokud jste tedy občanem Ukrajiny  s uděleným speciálním vízem a dočasné ochrany či máte ve svém okolí tuto osobu, jenž by projekt mohl pomoci, neváhejte se obrátit na koordinátora projektu, Mgr. Stanislava Skalického, který Vám poskytne bližší informace (tel. 774 529 960, Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

 

V Praze dne 16. srpna 2022

 

Konfederace sociálních služeb je dobrovolný a nezávislý spolek sdružující členy na základě společného zájmu, který vznikl v roce 2013. Cílem spolku je především hájit terénní a odborné poradenské služby, propagovat výstupy činnosti sítě a realizovat společné vzdělávací a sociálně integrační projekty. Odkaz na webové stránky: www.konfederace.cz

 

 

Projekt je realizován Konfederací sociálních služeb za podpory Ministerstva vnitra v rámci dotačního titulu „Integrační služby pro držitele speciálního víza a dočasné ochrany 2022“