Odběr novinek

Úvěr ano či ne aneb rada nad zlato

Člověk se ve svém životě mnohokrát může ocitnou v situaci, kdy zjistí, že pořízení některých věcí nelze učinit bez toho, aniž by si na to musel půjčit.  Případně se dostane do situace, že v rámci rodiny (část ze strany dětí) je požádán o finanční výpomoc. 

Jakkoliv se obecně traduje, že lepší je si nepůjčovat a nejprve si našetřit, tak v dnešní době to ne vždy je možné a jsou situace, kdy i půjčení peněz dává smysl. Jedná se hlavně o situace, kdy pořízení dané věci je zcela zásadní otázkou, nejčastěji to bývá problematika s pořízením bydlení nebo jiných pro život nezbytných věcí.  

Pokud tedy po zralém uvážení dojdete k názoru, že půjčit si je nezbytné, je potřeba si dát pozor na některé věci a dbát některých zásad.

První zásadou je, že bych vždy měl vědět, kolik si mohu dovolit splácet, tak aby nebyly ohroženy moje základní životní potřeby. Je tedy zásadní, abych věděl, kolik činí moje stálé výdaje a kolik peněz mi pak zbývá. V důchodu je tato situace ještě o to komplikovanější, že je častokrát jediným příjmem pro důchodce státem vyplácený důchod.

Pokud tedy již vím, kolik si potřebuji půjčit a kolik jsem schopen měsíčně maximálně splácet, je potřeba si vybrat společnost, která mi je schopna potřebné peníze půjčit. Zde by vždy měly být první volbou banky, jenž jsou pro tyto případy určené. Navíc zde panuje velká jistota ohledně korektních podmínek. Pokud si případně budete půjčovat od nebankovních společností, je nutné si dávat opravdu velký pozor na nastavení korektních podmínek. Co je v rámci úvěrů zásadní:

  • Jaká je úroková míra dané půjčky, a hlavně jaká je roční procentuální sazba nákladů (takzvané RPSN), protože to mi odhalí, kolik mě půjčené peníze budou stát navíc. Čím bude RPSN a úvěrová sazba nižší, tím lépe.
  • Kolik budu měsíčně splácet – maximálně tolik, abych na to vždy měl!
  • Jak dlouho budu splácet - čím kratší dona, tmí musím měsíčně platit víc
  • Zdali mohu úvěr předčasně splatit a za jakých podmínek – v případě spotřebitelských úvěrů to lze vždy, pouze je důležité vědět, kolik mě to bude stát peněz

V rámci zajištění co nejlepších podmínek se vždy vyplatí vyjednávat a porovnat si nabídky více bank. Často je nejjednodušší si půjčit u banky, kde mám vedený účet, nicméně nezbytně nutně to ne vždy musí být nejvýhodnější. Vždycky je zásadní si všechny informace týkající se podmínek úvěru velmi dobře prostudovat, případně se s někým poradit (rodina, přátelé) a hlavně nespěchat s podpisem. Vždy máte právo si předloženou dokumentaci odnést domů k prostudování a nepodepisovat nic hned na místě.

Slovo na závěr: půjčovat si peníze na nezbytné věci, pokud není jiná možnost, určitě lze, ale vždy s chladnou hlavou, rozmyslem, abych se nedostal do problémů s úhradou základních životních potřeb.  

 

                      Článek byl vydaný v rámci projektu s názvem „Vzdělávací a právní aktivity na zvýšení ochrany lidských práv seniorů“, který realizuje Konfederace sociálních služeb za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR z dotačního programu „Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností“