AKTUALITY

14.03.2023

V rámci rodiny není úplně neobvyklá situace, kdy v případě úmrtí některého člena rodiny dojde k rozepřím ohledně děděného majetku, případně vzniknou spory ohledně spravedlivosti rozdělení pozůstalosti. Jde tomu předejít?

01.02.2023

Člověk se ve svém životě mnohokrát může ocitnou v situaci, kdy zjistí, že pořízení některých věcí nelze učinit bez toho, aniž by si na to musel půjčit.  Případně se dostane do situace, že v rámci rodiny (část ze strany dětí) je požádán o finanční výpomoc. 

31.01.2023

V posledních dvou až třech letech se jednou ze zásadních otázek v rámci rodinného rozpočtu stala otázka cen energií. Neboť se momentálně nacházíme v době, kdy bude velmi pravděpodobně končit státem daná maximální cena elektřiny a plynu (vládní strop), je potřeba si dobře zkontrolovat svoje nastavení smluv s dodavateli elektřiny a plynu, abychom pak nebyli překvapeni. Navíc tím, že dnes je již cena elektřiny a plynu na burze nižší než stanovené vládní stropy, předhánějí se jednotliví dodavatelé v nových nabídkách. Na co si dát ale pozor:

22.09.2023

UNICEF zřídil program finanční pomoci, jehož cílem je poskytovat finanční pomoc ve výši 6 600 Kč měsíčně ukrajinským uprchlickým dětem (ve věku od 0 do 17 let, tj. do jejich dovršených 18 let) se zdravotním postižením s dočasnou ochranou udělenou v České republice. Program finanční pomoci je realizován v partnerství s Českým červeným křížem a v koordinaci s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).

15.09.2023

Centrum pro neslyšící a nedoslýchavé pro Prahu a Středočeský kraj realizuje projekt zaměřený na inkluzi neslyšících uprchlíků z Ukrajiny do komunity neslyšících a nedoslýchavých v Praze prostřednictvím aktivit, setkávání, sdílení zkušeností, tradic, kulturních zvyklostí, ale i odlišností. Projekt je primárně zaměřen na neslyšící a nedoslýchavé děti od 15 let, mladé dospělé, ale i na rodiny s dětmi, sekundárně na jejich prarodiče a minoritu z řad českých neslyšících a nedoslýchavých.

30.11.2022

Konfederace sociálních služeb  realizuje v roce 2022 za podpory Ministerstva vnitra projekt s názvem „Poradenství pro uprchlíky z Ukrajiny zaměřené na řešení jejich sociálních a pracovních problémů a adaptaci na život v ČR“. Název projektu tak prozrazuje jeho hlavní aktivitu, a to poskytování poradenství občanům z Ukrajiny prchajících před ruskou invazí. Jedná se o osoby z různých oblastí a s různým příběhem. Jedno však mají tito lidé společné- bojí se o  svůj život a chtějí žít v bezpečí.

29.01.2021

Zůstavitel může pořízením závěti předejít majetkovým sporům mezi dědici. Závěť je odvolatelný projev vůle zůstavitele, kterým pro případ své smrti zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Jestliže zůstavitel sepíše platnou závěť a pořídí v ní o celé své pozůstalosti, nedojde k dědění ze zákona. Občanský zákoník rozlišuje typy závěti:

26.09.2022

Jak již prozrazuje název, cílem projektu je pomoci 200 občanům z Ukrajiny, prchajících před ruskou invazí, skrze poskytování poradenství, jenž je zaměřené na řešení sociálních a právních problémů, tedy na řešení záležitostí běžného života, problémů spjatých s touto nepříznivou životní situací či s dluhy a orientování se v legislativě. Součástí projektu jsou i doprovody na úřady a jiné instituce,  při kterých poradci pomohou s vyplněním potřebných formulářů či odpoví na případné otázky a zareagují na požadavky úředníků. Jedná se především o doprovody na Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, na pobočky zdravotních pojišťoven, úřady práce, na městské úřady, finanční úřady, exekutorské úřady, do škol atd. Během poradenství a doprovodů lze využívat i tlumočení.